IX FMC "ZAMEK" 2011':Historia:

2010


2009

Zdaniem organizatorów i uczestników była to jedna z bardziej udanych edycji festiwalu. Po raz kolejny gościliśmy muzyków z zagranicy. Magicznymi dzwiękami harfy uroczył nas wirtuoz tego instrumentu – Johann Vogel, znakomity i energetyczny koncert dało walijskie One String Loose, swoim głosem oczarowywał angielski bard Tim O’Connor. Pierwszy raz w historii imprezy koncert dał zespół z Bretanii – w sobotni wieczór muzycy Startijenn zawładnęli sceną, zamkiem i publicznością. Festiwal otworzył się także na pozamuzyczne i pozataneczne atrakcje. Projekcje slajdów z Bretanii poprowadził Tomek Kowalczyk; w galerii Ośrodka Kultury miał miejsce ogólnopolski wernisaż wystawy akwarelistów i fotografów „Z Polski na Wyspy Zielone”; a w Teatrze Dzieci Zagłębia uczniowie V LO z Katowic wystawili „Legendy celtyckie”

2008

W roku 2008 Będziński zamek znów otworzył swe bramy na kilkutysięczne rzesze Celtomanów przybywających z całej Polski i nie tylko. VI edycja festiwalu muzyki celtyckiej w Będzinie potwierdziła międzynarodowy status tej imprezy. Po raz pierwszy zaprezentowali się goście z Danii - Kasir oraz walijska grupa Mabon, która zdaniem wielu uczestników festiwalu zagrała najbardziej energetyczny koncert w dotychczasowej historii imprezy. Kilkutysięczna publiczność brała udział w koncertach, warsztatach muzycznych i instrumentalnych, poznając tradycje i kulturę Szkocji, Bretanii i Irlandii. Jak co roku, rzesze ciągnęły w kierunku licznych warsztatów tańca, zapaleńcy szlifowali swe umiejętności na warsztatach instrumentalnych a co bardziej wytrwali, a nie sposób nie wspomnieć iż było takich niemało, do białego rana cieszyli uszy wszystkich zebranych tradycyjną muzyką podczas nocnego jam session.


Zamek VI (plakat)

2007

Jest niedziela, 2 września 2007 roku. Skrzypek walijskiego zespołu One String Loose krzyczy w stronę rozentuzjazmowanej publiczności: "you are absolutelly crazy". Można odnieść wrażenie, że będzińska warownia wraz z gośćmi festiwalu oderwała się od ziemi...

Tak zakończyła się piąta - jubileuszowa edycja będzińskiego festiwalu muzyki celtyckiej. Edycja wyjątkowa i niepowtarzalna. Edycja, która pokazała, że festiwal można pchnąć na nowe tory, coraz bardziej rozszerzając jego formułę oraz atrakcyjność.

Festiwal to przede wszystkim koncerty. Furorę zrobili zagraniczni wykonawcy - Hiszpanie z zespołu Dealan, pokazali, że muzyka nie ma granic. Połączenie muzyki celtyckiej z hiszpańskim ogniem spowodowało, że będzińska publiczność zakochała się w barcelońskim septecie, kupując niemal wszystkie płyty. Niemniejsze wrażenie zrobiła czwórka nastoletnich Walijczyków z One String Loose. Sami muzycy stwierdzili, że są zachwyceni Polską i Polakami, podkreślając na każdym kroku, że to jeden z lepszych, o ile nie najlepszy koncert w ich karierze. Nie można nie wspomnieć o świetnych koncertach polskich wykonawców. O wspaniałych aranżacjach muzyki świata w wykonaniu Pchnąć w tę łódź jeża, o przeuroczym koncercie Greenwood, o żywiołowej premierze płyty KoncenTrad. - nowego albumu Beltaine, o znakomitym debiucie wielkoscenicznym zespołu The Reel Jigs, o kipiącym energią koncercie Banshee czy wreszcie o cudownym brzmieniowo występie Danaru. Miłośnik każdego rodzaju brzmienia mógł znaleźć coś dla siebie. Nawet miłośnicy rocka mogli posłuchać We will rock you w wykonaniu... dudziarzy z Częstochowa Pipes and Drums.

Jak zawsze muzykom towarzyszyli tancerze. Znakomici wykonawcy z Galway, Slievemore, Comhlanu, Ellorien i Glendalough pokazali, że poziom zespołów tanecznych w kraju cały czas rośnie, że wszystko idzie do przodu, stając się coraz bardziej profesjonalne i widowiskowe.

Umiejętności muzycznych i tanecznych mógł nabyć każdy uczestnik festiwalu. Do legendy przejdą międzynarodowe warsztaty instrumentalne, bretońskie nocne tańce prowadzone przez Tomka Kowalczyka czy wreszcie nauka tańców szkockich, prowadzona nie przez byle kogo, bo przez Szkotów ze Scottish Herritage Association.

Zamek V (plakat)


2006

Czwarta edycja. Pod będzińską twierdzą zawitała ścisła czołówka polskich wykonawców muzyki celtyckiej m.in. Carrantouhill oraz coraz bardziej zauważany poza granicami kraju Shannon. Po raz pierwszy odbyła się bretońska zabawa taneczna "Fest Noz" po raz pierwszy uczestnicy festiwalu mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów rzemiosła celtyckiego. Przyznane zostały również nagrody Grand Prix.


2005

W roku kolejnym na będzińskim festiwalu zaprezentowało się 15 zespołów muzycznych oraz 5 formacji tanecznych. Członkowie zespołów tworzyli imponującą liczbę 140 wykonawców. Po raz pierwszy pojawili się goście z zagranicy - naszych południowych sąsiadów reprezentował praski zespół MARW. Nowością było przyznanie przez publiczność nagród Grand Prix. Nagrody dla najlepszego zespołu muzycznego otrzymało Częstochowa Pipes and Drums oraz Salake dla najlepszej grupy tanecznej.


2004

Kolejny rok to kilkunastu wykonawców oraz trzy dni koncertów. Do Będzina zawitały takie sławy "polskiej sceny celtyckiej" jak Carrantouhill i Open Folk, które zaszczepiły muzykę celtycką na grunt polski. Swoje święto obchodził Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine, który 4 września miał premierę swojej debiutanckiej płyty. II Zamek ściągnął mieszkańców całej niemal Polski. Warto wspomnieć, że formuła koncertów została poszerzona o liczne imprezy towarzyszące, takie jak warsztaty muzyczne, warsztaty tańców irlandzkich i bretońskich, celtycki kabaret czy spektakl uliczny. Niezapomnianym przeżyciem były również nocne spotkania muzyków na zamkowym dziedzińcu. Festiwal żył przez całe trzy dni i noce.


2003

Po raz pierwszy na podzamczu będzińskiej twierdzy muzyka celtycka zabrzmiała w 2003 roku. Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" organizowany przez będziński Urząd Miasta oraz Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine był z początku małym, dwudniowym przeglądem zespołów polskich grających muzykę Irlandii, Szkocji i Bretanii. Wystąpili m.in. Anam na Eireann, Banana Boat, Stonehenge, JRM Band, Rimead, Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine, The Reelium oraz dwa zespoły taneczne: Beltaine oraz Claddagh. Okazało się, że impreza była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Spore zainteresowanie mediów oraz bardzo pozytywny odzew lokalnej społeczności spowodowały, że raczkujący festiwal mógł rozwinąć skrzydła...

Galeria zdjęć!
Zobacz zdjęcia z V edycji Zamku!